Subscribe via RSS Feed

Ден 4 Pacasmayo Класик

[ 0 ] Август 29, 2013 |

morgan-turn

Со само еден топлина остави да плови, и покрај светлина ветрови и намалувањето отече, имавме луксузни на избор на најдобар можен момент да се јавите на топлина. Се сретнавме рано да се провери условите и беа во мирување поголем дел од денот. Ingrid и Кевин пловеа за да се провери и оценка на состојбите по ручекот, и по околу 30 минути тие почнаа да ги собереш повеќе бранови и одбројувањето беше на. Со 5 конкуренти и само една шанса да се кандидира на топлина, беше одлучено дека една од пет човекот топлинска енергија ќе биде извршена во 45 минута прозорец. На тројца судии беа позиционирани на карпа над, со совршен гледна точка за да бидат сведоци на магија за да се случи.

Brazilan велосипедист Кристијан SAURER (18), кои ги импресионираа во Про поделба неколку дена пред, прв ја преземат контролата на топлина фати две најдобри постави бранови во првата половина на топлина. Тој јаваше најголемите бранови со стил го стави сето во секоја своја страна покажува својата сурфање моќ.

christian-bottom-turn

Том Juban (16) јасно научил многу од јава со својот постар брат, и покрај изнаоѓање е тешко да се поврземе во собата бранови, јаваше и. Тој не сосема може да се поклопува неговото ниво во Про поделба и рибареа во 5..

tom-juban

Alex Варгас (18) од Чиле, поранешниот Млади светскиот бран шампион (2011) и трето ставен велосипедист тука минатата година, бореше за подобра позиција во незгодно услови јава некои неверојатни долги бранови. Неговите најдобри бран вклучени три антени туркаше поблиску до врвот.

alex-turn

Бернд Roediger (16) беше изнаоѓање е тешко да се добие најголем и најдолг сет бранови, има за да се спогоди за некои помали делови кои тој уништени со неверојатен стил! Со главата натопи антенски во торба, и покрај тоа што пократко вози, тој требаше да биде во водењето ако тој може да се повлече еден голем потег. За жал за Бернд, тој се урна неговиот воздух Taka, па тоа беше поголеми бранови и подолго вози на Кристијан, кои беа премногу. Тоа беше само од страна на најтесната маргините, неколку десетинки од точка на сите тројца судии.

bernd-bottom-turn

Морган Noireaux (18) и Bernd дојде многу рано на Перу да работат на своите порта тактика едрење, и искуство на Morgan како глупав нога сурфер јасно им помогна на неговиот бран јавањето. Тој собрал исклучите постави бранови излез на грбот и против ветерот, покажувајќи комбинација на стил и моќ да доаѓаат од позади во топлина clinching на U20 наслов. Прецизни и моќни врти Морган беа најголемата разлика за судиите.

Знаеш велосипедисти се забавувате кога тие одлучуваат да останат надвор од водата, наместо враќање на плажа за резултатите. Ние чекавме речиси еден час за нив да се врати во Фаро Ел авантура одморалиште каде ние сме биле престојуваат оваа недела!

Ова се заклучува на 2013 AWT Pacasmayo Classic и со неколку дена замина овде во Перу, велосипедисти ќе биде уживање во повеќе бранови уште!

Зборови од страна на Крис Фримен, AWT Раководител судија

morgan-top-water

Пред неколку цитати од велосипедисти:

“Fue una competencia muy dficil, ел nivel де Todos es muy bueno!!!
Teniamos 45 minutos став surfear BUENAS Olas ... Creo que Todos surfearon bien, estaba muy peliado ел топлина. Disfrute mucho ел топлина.”
Alex Варгас

"Има 45 минута топлина беше неверојатно, бидејќи ние би можеле да чекаат подобри бранови и да ги преземат ризик без истекува на времето што го направија битката многу возбудливо за секого посакувам би можело да биде секогаш како што ми беше опуштено и да се забавувате иако условите беа слабо, ветрот беше светло и сетови ќе ја преземе неколку минути откако ќе се добие убав бран беше супер забавно. " Кристијан Sauer

И финалето беше прилично слатка. Имавме глава високи бранови доаѓаат надвор од точка во навистина светло оф-шор ветер, не може да се жалат! Мислам дека сите пет од нас успеа да добие некои вози ние се чувствува добро во врска со. Јас сум супер импресиониран од тоа колку рипувате сите овие момци! Тоа секогаш е кул да се види нови јавачи вашата возраст од убивање тоа. Енергијата таму беше повеќе како слободна сесија од сериозна комп, сите бевме хранат исклучи дека вибратор и тоа го направија сурфање начинот на кој подобро! Се чувствувам како да сум направил лесен дел таму само крстарење во сурфање. Должам многу благодарение на мојата спонзори за добивање на мене до оваа слатка бран, и да Jaime Rojas на El Faro авантура одморалиште за мене давање на сите инклузивно престој правото на плажа! Исто така, благодарение на Крис Фримен и сите судии за ставање на овој натпревар AWT / IFCA. Овие момци не сите вистинската работа! Јас навистина со нетрпение очекуваме да се врати тука следната година да уживаат во оваа неверојатна левата! Бернд Roediger

Сум бил тука речиси три недели и се постигна не запре услови цело време. Денес повторно беше голем ден. Ветрот беше доста светлина, но има 45 minute heat with all the guys really allowed us the time to get some waves and battle it out. With the level of the other riders and the conditions during our heat I had a hard time judging my own performance so I’m really happy to have come out on top! Morgan Noireuax

Youth Results
Морган Noireaux 1
Кристијан SAURER 2
Бернд Roediger 3
Alex Варгас 4
Том Juban 5

resort

morgan-b-w

Youth-finalists

Категорија: Pacasmayo Класик

Коментарите се затворени.