Subscribe via RSS Feed

Camille Juban fiton Eliminimin vetme në lumin Bash AWT pistoletë Vala e paraqitur nga starboard

[ 1 ] Qershor 22, 2013 |

levi-tweak-beach-pistol

Parashikimi dorëzohet për katër ditë në 2013 AWT Pistol River Vala Bash paraqitur nga starboard me 20-25 era nyjë. Valët ishin të vogla, por nuk ishte e mjaftueshme për të marrë nëpërmjet një grupim të plotë eliminimit të vetme për të gjitha ndarjeve. Ishte një ditë e gjatë në plazh, por ajo ishte emocionuese për të parë se çfarë riders mund të dorëzojë në kushte të tilla të vështira.

Pro:
Raundi i parë i pro nxehet ishte e ashpër me jo hedhje numërimit dhe të vërtetë valët më të mira thyer praktikisht në plazh. Riders picking valët më të mira do të merrni një ose dy hitet e para duke përfunduar me një slash ose dy e drejtë deri mbi rërë. Riders zonë Gryka Sean Aiken, Nathan Mershon dhe Casey Hauser mori avantazhin e bregdetit Oregon njohuritë e tyre për të përparuar në gjysmëfinalet së bashku me Camille Juban, Kevin Pritchard, Levi Siver, Morgan Noireaux dhe Bernd ROEDIGER.

morgan-taka-pistol

Një kërcim është shtuar në gjysmë-finale nxehet (së bashku me 2 minuta shtesë) si kushtet përmirësuar me ditën. E parë gjysmë-finale Siver savs vela tweaking jashtëzakonisht mirë nga të gjithë antena tij kundër Juban, ROEDIGER dhe Aiken. Juban gjithashtu erdhën lojën e tij avancimin në finale së bashku me Siver. Dytë gjysmë-finale pa Pritchard akuzuar. Ai absolutisht grabitur deri valët e vogla së bashku me Noireaux, dy avancimin në finale.

Përfundimtar u shty për 20 minuta me të mira Çdo shtojcë e dy rides të valë dhe kërcejnë duke numëruar një për rezultatin e tyre. Noireaux hapur duke shënuar një ulje të madhe Loop drejtë përsëri në fillim. Më vonë në të nxehtit ai përmirësuar rezultatin e tij duke kërcyer me një loop edhe më të mëdha me një dorë mbrapa, por valët e thjesht nuk duket për të vijë deri në favor të tij. Megjithë ulje Takas disa në vapën Noireaux përfundoi e katërta. Siver shënoi një valë pak më të mira, ulje disa antena bukur tweaked, por rezultatet e tij ishin vetëm të mjaftueshme për t'i dhënë atij vendin e tretë në fund. Kevin Pritchard ishte në zjarr duke e bërë atë insanely vështirë për gjyqtarët si ai u shënuar në çdo mënyrë të mundshme. Tij filloi të ngrohjes me një lak të madhe ngecur përpara dhe pastaj bettered atë me një loop masive njëri-patundur Kthehu. Ai gjeti disa valë bukur vëna dhe shënoi edhe me stilin e tij të fuqishëm të qetë. Në një valë ai zbarkoi një Vala 360, dhe një pasme 360 në një tjetër. Por në fund rezultatet e tij nuk ishin të mjaftueshme për të marrë poshtë Juban, Kërcimi parë i të cilit ishte një Loop tweaked bukur Push. Pastaj minuta më vonë Juban hodhi poshtë një lak edhe më të mëdha dhe më të tweaked Push se mund të ketë qenë kërcejnë më të lartë rezultatin e ngjarjes. Juban ishte mjeshtëror në picking off valët më të mira të ngrohjes, constantly getting several hits off the outer sandbar and then following the wave in for more critical hits on the beach break. Congratulations to Juban for sailing an amazing heat!

camille-pistol

THE WOMEN:
It was amazing to see Rhonda Gill taking advantage of the friendly atmosphere of the AWT to make the Pistol River Wave Bash be her first experience in the waves. Four years ago here at Pistol River Fiona Wylde shared this same experience and now she’s battling for the podium at every event. Sam Bittner and Kate Barker sailed very well in tough conditions but just didn’t have enough to make the final.

fiona-wave-pistol

The 20-minute super final featured last years champion Ingrid Larouche against Fiona Wylde, Katie McAnena and Miho Tanaka. Coming all the way from Ireland, McAnena picked off some nice waves early riding her way to 4th position. Tanaka looked like she’s been training hard for this event as she was often in the best place to pick off the best waves. She sailed a strong heat and finished on the podium in third. For the past few event the battle between Larouche and Wylde for the top spot on the AWT Women’s podium has been fairly one sided with Larouche winning easilybut it looks like things have now changed. Larouche is sailing better than ever with an aggressive style and big Forward Loops that really impress the judges, but now Wylde has stepped up her game in a huge way with impressive wave hits and a smooth style. Wylde scored the biggest wave of the heat and ripped it apart but it wasn’t quite enough to take down Larouche who defended her title. Congrats to both for putting on an impressive 20-minute show for the crowd.

ferdinando-wave-pistol

THE AMATEUR, MASTERS and YOUTH:
Me 27 riders the Amateur fleet was the biggest in the competition. There were too many standout performances to mention them all and in the end it came down to a 20-minute final featuring Fiona Wylde, Casey Rehrer, Marc Bitoun and Jeff Albright. Wylde and Albright both sailed a strong heat but didn’t have the jumping scores to battle for the top two spots. In the end Albright rode the better waves to third position just knocking Wylde off the podium. Both Rehrer and Bitoun were on fire in the final. Both caught plenty of set waves and cut them apart with super critical hits. The heat was very close and may have come down to the jumping with Bitoun’s Back Loop giving him the title over Rehrer’s Forward. Congrats to all the riders for sailing an impressive heat.

The Masters and Grand Masters fleet was mixed together giving everyone the ultimate competition experience. These divisions have the most local riders and definitely the best beach rivalries. The only question was who could follow up their trash talking on the beach with the best performance on the water? The 20-minute final came down to a battle between Dana Miller, Sean Aiken, Ferdinando Loffreda and Brian Caserio. Miller sailed a strong heat, actually finishing in 2nd place giving him the Grand Master’s title over a tie for 2nd between Dwight Bode and James Lundin. Caserio claimed the 3rd position on the Master’s podium sailing an overall strong event. Aiken sailed well for 2nd place but it wasn’t enough to take down Loffreda who was super impressive in the final. Loffreda is definitely in the drivers seat for the overall Master’s title winning both of the AWT’s first two events.

The youth final came down to a match up between Maui’s Casey Rehrer and Fiona Wylde from the Gorge. The wave riding skill of both has improved immensely since they joined the tour just a few years ago. Rehrer took the title sailing a strong heat landing a massive Forward Loop and some slashy wave rides.

casey-r-wave-pistol

dana-forward-pistol

nathan-pistol

marc-pistol

kp-wave-3-pistol

pistol-single-rankings

Më shumë foto mbi tona faqe facebook këtu.


Category: News, Pistol River Wave Bash

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. [...] Unten gibts ein paar Bilder – den kompletten Report findet ihr auf der AWT Website. [...]