Subscribe via RSS Feed

AWT Четири пустината конфронтација – Ден 4… Луд финалето!

[ 0 ] Август 1, 2013 |

camille-slash-baja

На 2013 AWT Четири Пустинска пресметка во Пунта Сан Карлос ќе одат надолу на повеќето еп Про / AM бран настани во историјата. Ден 4 видов уште бранови и повеќе ветер со Натпреварувачите се натпреваруваат на едро големини од 4.5 надолу за да 3.5. Плус долго топлина должини и супер фер "втора шанса" заградата систем чува насмевка на секој велосипедисти лице. Ајде проверете конечниот акција.

Про нагласува: Со бран тркалање низ на точка и тони на ветер дека е време да се случува со круг 3 на Про поделба. Притисокот беше на што од сега па натаму само првите две велосипедисти од секоја топлина ќе остане во натпреварот. Заземајќи ги првите места во оваа рунда беа Камил Juban, Леви Siver, Морган Noireaux и Кит Teboul, а исто така напредува со 2-ро место резултати беа Рас Faurot, Џејк Милер, Бернд Roediger и Кевин Pritchard.

levi-goiter-baja

Во четврт-финалето започна со топлина нудат Juban, Siver, Faurot и Милер. Siver зеде топлина која се утврдуваат некои големи gouges во неговиот сет бранови и слетување некои големи антени. Битката за други унапредување на самото место беше блиску како Faurot и Милер двете погоди некои големи антената додека Juban урна случува за неколку исклучително доцна прегледи на неколку големи точка бранови. Но Juban постигна голем на еден убав сет бран доцна во топлина давање на него доволно за да се унапреди.

Вториот четвртфиналето беше апсолутно рангирани топлина нудат Noireaux, Roediger, Teboul и Pritchard. А битката на младите пиштоли наспроти постари стража! Noireaux презеде ризикот од чекање за надвор за само поголемите сет бранови за да се тркалаат во, но никој не се појави до доцна во топлина, со доволно време за него да се освојат две бранови. Roediger пловеа убав топлина фаќање на некои убави бранови, но искуството на Teboul и Pritchard покажа преку со нив тропа на тинејџер, Roediger, надвор од натпревар.

kp-baja

Полу-финалето топлина беше веројатно најдобар топлина на целиот натпревар, во смисла на талент и услови. Ветрот беше до, поставените бранови се тркалаа низ и топлината опремен Juban, Siver, Pritchard и Teboul. И што е шоуто да ги стават на! Teboul бореше тешко, но не сосема се најде на брановите на другите правеше и заврши топлина во 4-та позиција; сепак, неговите стилски врти на секој бран како да се утврдат на скалата за кои сите се врти треба да им се суди во сурфање на ветер конкуренција ... дека сакате да го сврти како Teboul. Борбата на однапред беше исклучително блиски меѓу другите три велосипедисти. Дел пат низ топлина Siver слета лудо воздух Taka на еден убав бран што се чинеше дека ја освои својата место во финалето. It came down to Juban’s huge head-dip aerials versus Pritchard’s powerful roundhouse turns. Pritchard even stuck a one-footed aerial right in front of the judges, but it just wasn’t enough to take down Juban. So the final was set: Siver versus Juban!

The final started with both Siver and Juban catching some moderate size waves and putting down similar scores. It looked like Juban was searching for massive aerials while Siver was concentrating on his powerful wave hacks. Part way through the heat Siver caught a nice scoring wave but couldn’t hold on to his Air Taka attempt in the Chili Bowl. Juban took advantage landing a nice one-handed aerial at the point with another clean aerial in the Chili Bowl. It was definitely a tough heat on the judges… who would come out on top? No one knew until the awards ceremony. In the end event announcer/beach marshal Tony Litke called out Camille Juban as the winner of the 2013 AWT Quatro Punta San Carlos Desert Showdown. Congrats to both riders on an insanely close and entertaining final heat!

camille-air-head-baja

Women Final highlights: It was once again time for the battle of Ingrid Larouche versus Fiona Wylde in the Womens division of the 2013 AWT tour as they met in the finals both at Santa Cruz and Pistol River. Unfortunately it wasn’t the best heat for set waves and both riders were seriously overpowered, but still both made the most of the conditions. Larouche started the heat off with some slashy cut-backs on a couple smaller waves that were just a little more complete then Wylde’s. However, Wylde’s turns and wave selection improved as the heat went on making it extremely close. Following the heat neither rider nor spectators on the beach knew who won. In the end Larouche scored just a few fractions of a point more than Wylde to take the title. Congrats to both riders on an extremely close battle!

fiona-turn-baja

Amateur Final highlights: The day began with the head-to-head battle for 3rd place in the Amateur division between Marc Bitoun and Eric Sinclair. Both riders scored some epic rides but Bitoun’s near-pro-level riding gave him the edge to claim the final podium spot.
The Am final was a battle of differing styles… Tom Soltysiak’s surf-style with aerials versus Ruben Lemmenspower wave riding. Halfway through the heat Lemmens scored a monster wave and made the most of it with nicely completed roundhouse cut-back turns for the heat’s biggest score. Soltysiak landed a super smooth aerial right in front of the judges but it wasn’t enough to overcome Lemmenswave-of-the-day. Congrats to Lemmens for winning the Amateur division and to Soltysiak for claiming 2nd in his first every wave contest.

slash-baja

Masters Final highlights: This was a highly anticipated final of the AWT’s overall Masters division leader, Фердинанд Loffreda, versus Norm Roediger. Both riders have been also been competing in the pro division and have been ripping this week. Loffreda started the scoring off catching some smaller waves on the inside of the point and laying down some decent turns and aerials, but Roediger’s strategy of waiting for the bigger set waves on the outside seem to pay off. Roediger took the heat with some massive rides with powerful cut-back turns all the way from the point through the Chili Bowl. Congrats to Roediger on the win and Loffreda on a great final heat.

Youth Final highlights: The final of three youth heats saw these two young riders catching some epic rides on monster set waves. Фиона Wylde, who has been competing in three divisions this week, really has this break dialed and took the heat with some incredible turns…plus she’s now added an aerial to her bag of tricks. Alex McKirgan rode some huge waves and has definitely improved as the week has gone one putting in nice slashy cut-back turns in the critical parts of the wave. Congrats to both riders on a great final heat.

kt-baja

simmer-quatro-baja

camille-air

bernd-air-baja

Pro Final Bracket Baja
Masters Final Bracket Baja
Amateur Final Bracket Baja
WomenYouth Final Bracket Baja

Rankings-Baja

Category: Quatro Desert Showdown

Comments are closed.