Subscribe via RSS Feed

За

ЗаРаспоредТранспорт / СместувањеВреметоРезултати


На било ветар, Hookipa плажа Парк е повеќе од само една плажа. Тоа е посебно место дека повеќето луѓе само сонуваат за гледање а камоли јава на злогласните бран. Историјата е направен на Hookipa неколку пати и да се каже дека оваа плажа е епицентарот на сурфање на ветер е потценување ....... имиња како што се Роби Naish, Марк Angulo, Франциско Гоја, Џејсон Polakow, Кевин Pritchard, Џош Стоун, и Kauli Seadi се само неколку кои имаат покачена нивните профили со освојување на престижната настани тука.

Она што го направи на плажа толку познати? Замисли 200 од најдобрите светски windsurfers натпреваруваат за неостварлив Aloha Класик Наслов. Комбинираат ова со масивни Северна отекува дека фунта на брегот на Мауи и имаш сцената во собата за некои од најпознатите радикални мерки видел! Тоа не е невообичаено да се види бранови над 30 нозе кршење колку надвор како што можете да видите.

Злогласните “Точка” име H-Poko обезбедува совршена десната рака пилинг бран. Поврзан со доследна 20-25 јазол tradewinds сурфање на ветер услови не се многу подобри. Просечната едра големината е 5.0 и одбори во 65 да 85 литар опсег. Навистина страшно место за сурфање на ветер конкуренција!

За 2012, се подготвени да видите повеќе историја во изработка како 25 октомври-3 ноември ќе биде домаќин на многу очекуваната Мауи Makani Класик, 6-ти и последната дестинација на американскиот сурфање на ветер турнеја (AWT). Превод, Hookipa значи “гостопримливост” и во 2012 Ве покануваме како конкурент или гледачот да дојдат и да видиме за себе една од најпознатите сурфање на ветер локации во светот.

-Зборови од страна на Мет Pritchard

Mahalo спонзори